Mali Akademicy

 

Grupa „Małych Akademików” liczy obecnie 2o dzieci, które chętnie uczestniczą w ciekawych zajęciach i zabawach. W grupie mamy 12 dziewczynek i 8 chłopców. W tym roku dołączyła do nas Anetka i  Roxana.  Nasze dzieci w tym roku szkolnym pracują z pakietem „Tropiciele. Roczne przygotowanie przedszkolne”, aby w kolejnym roku szkolnym z wielką radością i dużą wiedzą rozpocząć naukę w szkole podstawowej. Karty pracy ukierunkowane są na wszechstronny rozwój dzieci, pogłębienie ich umiejętności i kształtowanie sprawności przyswajania wiedzy poprzez aktywne działanie. Dzieci chętnie uczą się piosenek, wierszyków i uwielbiają słuchać bajek, które czytają im także goszczący w przedszkolu rodzice. Dzieci potrafią organizować bardzo kreatywne zabawy dowolne, które dostarczają im wiele radości. Wiele radości sprawiają im także zabawy w ogrodzie przedszkolnym i to co lubią robić na świeżym powietrzu najbardziej – czyli bieganie, huśtanie się i zjeżdżanie na zjeżdżalni. Nasze pociechy z wielką niecierpliwością czekają i uczestniczą w wycieczkach, dzięki którym poznają „daleki świat” oraz warsztatach plastycznych, podczas których poznają świat wielozmysłowo. W naszej sali znajduje się KidSmart – specjalny komputer dla dzieci, który dzięki opracowanym na potrzeby dzieci zadaniom i grom, uczy przedszkolaki m.in. rozpoznawać figury geometryczne, rysować mapy.
Dzieci uczestniczą w zajęciach dodatkowych, które rozwijają ich umiejętności i zainteresowania. Na rytmice z panią Niną, podczas zabaw przy pianinie,
rozwijają sprawność ruchową i uczą się piosenek. W poniedziałki pani Beata prowadzi katechezę. Dwa razy w tygodniu pani Karolina mówi do dzieci tylko po angielsku, a dzieci świetnie radzą sobie ze zrozumieniem języka obcego. Niektóre dzieci doskonalą także wymowę polskich słów na zajęciach logopedii. Wszyscy natomiast z niecierpliwością czekają na koncerty Mozaiki, która zabiera dzieci do „krainy muzyki”.
Grupę „Małych Akademików” prowadzi pani Karolina i pani Hania.  O przygotowanie posiłków i czystość sali dba pani Paulina.

 ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

MARZEC

Oznaki wiosny
W marcu jak w garncu – poznanie litery g na podstawie: garnek, Gutek.

Odczytywanie sylab i wyrazów z poznanych liter.

Opisywanie zjawisk pogodowych i przyrodniczych – wykonanie kalendarza pogody.

Przysłowia związane z nazwami miesięcy.

Dobieranie odpowiedniej garderoby ze względu na pogodę.

Odwzorowywanie liczb za pomocą ruchu.

Ćwiczenia grafomotoryczne w pisaniu liter po śladzie.

Wszystko rośnie

Czytanie globalne nazw wiosennych kwiatów.

Porządkowanie rosnąco elementów zbioru.

Poznanie litery c na podstawie: cebula, Celina.

Wyszukiwanie litery w tekstach.

Cebule jadalne i kwiatowe – założenie „zielonego kącika”.

Wycieczka do kwiaciarni.

Pracowita wiosna

Porządki domowe – co do czego służy?

Podpisywanie zbiorów za pomocą cyfr, stosowanie znaku =

Prawda czy fałsz – rozwijanie logicznego myślenia.

Rozpoznawanie i nazywanie narzędzi ogrodniczych.

Eksperyment – określanie warunków niezbędnych roślinom do życia.

Wiosenne ptaki – zagadki, obserwacja w najbliższym otoczeniu.

Na wsi

W gospodarstwie – zabawy z rymami.

Przeliczanie w zakresie 8, dopełnianie do 8.

Nazywanie dorosłych zwierząt i ich dzieci.

Poznanie litery j na podstawie: Jajo, Janek.

Wiejskie przysmaki – korzyści jakie daje hodowla zwierząt.

Piramida żywienia- produkty mleczne.

 

 

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Co ty pleciesz? – warsztaty z papieru czerpanego

23.10.2018

W tym roku w naszej grupie realizujemy projekt „Co ty pleciesz?”.

Celem projektu jest wspieranie kreatywności dzieci, rozwijanie ich sprawności manualnej, a także zdobycie przez dzieci wiedzy na temat tradycyjnych technik rękodzielniczych. W roku świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto zatrzymać się na chwilę nad znaczeniem tradycji i przekazywanych przez pokolenia umiejętnościach, które dziś już w dużej mierze zanikają. Uczestnicy projektu będą mieli szansę w praktyce doświadczyć, jak ich przodkowie wykonywali przedmioty dziś dostępne w masowych ilościach na wyciągnięcie ręki.

Inauguracją projektu była wycieczka do Art-zagrody, a pierwsze warsztaty w przedszkolu dotyczyły wytwarzania papieru czerpanego, który dzieci samodzielnie wykonały krok po kroku.

 

 

 


 W ZOO – śladami króla Juliana

17.10.2018

Piękna jesienna pogoda sprzyja spacerom. Pewnego dnia wybraliśmy się na całkiem długi spacer – aż trzykilometrowy – po Poznańskim Nowym Zoo. Wędrowaliśmy śladami króla Juliana, znanego z animacji Madagaskar. Spotkaliśmy żyrafy, flamingi, zebry, nandu, kapibary, foki i oczywiście… lemury! W drodze powrotnej towarzyszyła nam z kolei zupełnie nie egzotyczna, ruda wiewiórka. Sprawdziliśmy, kto w ZOO jest najmniejszy, a kto największy. Okazało się, że nowo narodzona żyrafa jest prawie dwa razy większa od nas! Wiemy też, dlaczego flamingi są takie różowe. A Wy? Jeśli nie, koniecznie udajcie się do poznańskiego ZOO.

______________________________________________________________________________________________________________________________________

 Lekcja muzealna w Muzeum Narodowym

11.10.2018

Czy to prawda, że w muzeum można nie tylko podziwiać dzieła sztuki, ale także stać się ich autorem? Oczywiście, że tak! Doświadczyli tego Mali Akademicy, którzy podczas lekcji muzealnej najpierw tropili zwierzęta, ukryte w obrazach i rzeźbach, a następnie sami mieli okazję stworzyć zaobserwowane wcześniej stworzenia.

 

 

_____________________________________________________________

Dzień Kropki

14.09.2018

Na śniadanie – kropki. Na spódniczkach – kropki. Na zajęciach – KROPKI! To nie ospa wietrzna, ale obchody Międzynarodowego Dnia Kropki, święta kreatywności i twórczości, obchodzone w naszej grupie. Był seans filmowy z kropkową przekąską, sesja fotograficzna, zagadki, nawet dziwaczna biedronka dwudziestotrzykropka zamieszkała w naszej sali.

 

Rejs statkiem Widmo po Warcie

12.09.2018

Już na początku nowego roku szkolnego wybraliśmy się wspólnie na wycieczkę, na której spojrzeliśmy na nasze piękne miasto z zupełnie innej strony. Podziwialiśmy jego zakątki ze statku Widmo, który zabrał nas na wycieczkę po rzece Warcie. Odwiedziliśmy także Ostrów Tumski oraz Most Biskupa Jordana. Przepiękna pogoda sprawiła, że poczuliśmy się tak, jakby na chwilę znów wróciły wakacje.

 ————————————————————————————————————————————-

ART ZAGRODA

4 października nasza grupa wybrała się do Art Zagrody w Dymaczewie Starym.
W urokliwym domu, wykonanym z drewnianych bali, odbyły się warsztaty
stolarskie, ceramiczne oraz kulinarne.
Na warsztatach stolarskich dzieci bardzo dokładnie szlifowały
i pomalowały piękne, drewniane ptaszki.
Na warsztatach ceramicznych, dzieci uformowały z gliny małe arcydzieła sztuki – własnoręcznie wykonały i ozdobiły gliniane miseczki.
Po wypaleniu w profesjonalnym piecu ceramicznym w temperaturze powyżej 1000 stopni, utwardzone dzieła przyjechały do swoich właścicieli.
Na warsztatach kulinarnych dzieci wyrabiały ciasto na drożdżówki,
które po wypieczeniu z wielkim apetytem spożyły. Były przepyszne!

Godło Orła Białego
Herb miasta Poznań
Samorząd Pomocniczy miasta Poznań