Przyrodnicy

Nasza grupa nazywa się „Przyrodnicy”.  Wśród nas są dzieci 6 letnie, 5 letnie, a w tym roku dołączył do nas Gracjan (4 latek) oraz czworo 3 latków: Tosia, Samuel, Artur, Ignacy. Nowe dzieci szybko zaaklimatyzowały się w naszym gronie  głównie dlatego, że od pierwszego dnia zostały otoczone opieką i przyjaźnią kolegów i koleżanek oraz nauczycielek.

W tym roku szkolnym nadal pracujemy z książkami „Tropiciele”, a wiedzę i umiejętności zdobywamy poprzez metodę projektów.  Uczymy się rozpoznawać litery, cyfry, próbujemy czytać proste wyrazy. Liczymy, klasyfikujemy, mierzymy, ważymy, a wszystko to podczas ciekawych zabaw i ćwiczeń.  W trakcie licznych wycieczek poznajemy bliższe i dalsze otoczenie,  a nasze obserwacje i wrażenia przedstawiamy w formie wielu ciekawych prac plastycznych.

Uczestniczymy także w zajęciach dodatkowych.  Na rytmice i gimnastyce korekcyjnej rozwijamy swoją sprawność ruchową,  dwa razy w tygodniu uczymy się języka angielskiego,  niektórzy z nas objęci są opieką logopedyczną, wszyscy uczęszczamy na koncerty MOZAIKI.

Mamy nadzieję, że ten rok będzie pełen cudownych przeżyć i wrażeń!!!!!!

 ZAŁOŻENIA NA STYCZEŃ

 

Rozpoczynamy nowy rok!

 • Kształtowanie umiejętności obserwowania następstw czasu i jego rytmicznej organizacji (zegar, kalendarz).
 • Rozwijanie zdolności dostrzegania powtarzających się sekwencji.
 • Rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej przez łączenie różnych form (muzyka, plastyka, taniec).
 • Rozwijanie umiejętności przeliczania oraz porządkowania zbiorów.
 • Rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania.
 • Wprowadzenie liter „d”,”b”. Doskonalenie słuchu fonematycznego.

W  karnawałowym  nastroju

 • Poznanie tańców z różnych stron świata.
 • Samodzielne tworzenie dekoracji i elementów stroju (maski).
 • Globalne odczytywanie wyrazów bal, balon, karnawał, maska.
 • Ilustrowanie muzyki grą na instrumentach perkusyjnych.
 • Rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej.

Dla babci i dla dziadka

 • Rozwijanie poczucia przynależności do rodziny, zainteresowanie jej historią.
 • Kształtowanie szacunku i przywiązania wobec dziadków.
 • Samodzielne przygotowanie drobnych upominków.
 • Kształtowanie właściwych postaw oraz kulturalnych zachowań związanych z  przygotowaniem uroczystości  dla babci i dziadka.
 • Doskonalenie umiejętności wyrażania emocji poprzez różne formy wyrazu (plastyczna, ruchowa, parateatralna).
 • Rozpoznawanie nominałów monet oraz banknotów – zabawy matematyczne.

WIZYTA W MUZEUM

20 listopada – dzisiaj wybraliśmy się na kolejną lekcję do Muzeum Narodowego. Tym razem oglądaliśmy rzeźby oraz obrazy przedstawiające różne zwierzęta – dowiedzieliśmy się jak wygląda Gryf, skąd wzięły się smoki, co to znaczy „pierwszy plan”, poznaliśmy bardzo trudne słowo – bestiariusz. Wizytę zakończyliśmy warsztatami rzeźbiarskimi – każdy z nas wyczarował z plasteliny swoje zwierzę!!!!

BUDOWA RAKIET KOSMICZNYCH

8 listopada – dzisiaj wspólnie z rodzicami budowaliśmy rakiety, roboty, księżycowe łaziki i inne pojazdy kosmiczne.  Zabawa była wspaniała! W naszej sali mamy teraz kosmiczną bazę, z której będziemy wyruszać na podbój kosmosu!!!!

POZNAŃ ŁAWICA

7 listopada – dzisiaj wybraliśmy się na wycieczkę do Portu Lotniczego Poznań Ławica. Na miejscu przywitała nas pani Alicja, która oprowadziła nas po wszystkich zakamarkach lotniska. Zwiedziliśmy halę odlotów i przylotów, nadaliśmy bagaż, odebraliśmy indywidualne bilety, które pozwoliły nam przejść odprawę. Obejrzeliśmy start i lądowanie samolotu, a na koniec obejrzeliśmy gablotę z różnymi przedmiotami, które nielegalnie przywożone są ze świata przez rozmaitych pasażerów.

CIASTO  MARCHEWKOWE

22 października – dzisiaj znowu bawiliśmy się w kucharzy. Wykorzystaliśmy bohaterów naszego projektu – jabłko i marchewkę do przygotowania pysznego ciasta. Pani Weronika i Pan Radek pomogli nam przygotować i połączyć we właściwej kolejności wszystkie składniki. Jurek czytał wszystkim przepis i czuwał, żebyśmy o niczym nie zapomnieli. Kiedy ciasto już  było we formach – wszyscy zanieśliśmy je do kuchni.  Pani Grażynka i Pani Ada pilnowały, żeby  się dobrze wypiekło. Po godzinie w całym przedszkolu rozszedł się przyjemny zapach marchwiaka, a my po obiedzie mieliśmy pyszny deser!!!!!

WARSZTATY  JABŁKO I MARCHEWKA

12 października  – w ten piękny słoneczny dzień wybraliśmy się na wycieczkę do Ogrodu Ekologicznego Gładysiaków w Wirach.  Wysłuchaliśmy ciekawostek związanych z  jabłkiem  i marchewką, poznaliśmy ich różne odmiany, obejrzeliśmy krzak, na którym rosną miniaturowe rajskie jabłuszka, zajrzeliśmy do klatki, w której króliki chrupały soczystą marchewkę.  Następnie wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych – tarliśmy jabłka, pomagaliśmy w przygotowaniu soku marchewkowo – jabłkowego, a na koniec ozdobiliśmy jabłka lukrem i kolorową posypką – wyglądały jak piękne lizaki!!!!  Zabraliśmy je do domu, żeby pochwalić się naszym dziełem przed najbliższymi!!!

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

11 października – dzisiaj odbyły się kolejne warsztaty artystyczne. Tym razem Pani Kinga po mistrzowsku połączyła dwa skrajnie odległe od siebie tematy – muzykę i marchewkę. Muzyka – bo 1 października był jej międzynarodowy dzień, a marchewka – bo jest bohaterem naszego kolejnego projektu.  Najpierw wysłuchaliśmy opowiadania „Czarodziejskie skrzypce”, potem improwizowaliśmy na marchewkowych fletach do muzyki W.A. Mozarta z opery „Czarodziejski flet”, a na koniec samodzielnie wykonaliśmy instrument, który nazywa się KAZOO.

 

BRAMA  POZNANIA

3 października – dzisiaj wybraliśmy się na wycieczkę do Bramy Poznania.  Po drodze dokładnie obejrzeliśmy słynny śródecki  MURAL – nie łatwo było odróżnić iluzję od rzeczywistości.

Na warsztatach poznaliśmy różne sposoby podróżowania (współczesne oraz historyczne),  przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, a na koniec samodzielnie wykonaliśmy odblaskowe znaczki. To było bardzo pouczające spotkanie!

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

28 września odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty artystyczne prowadzone przez ciocię Dorotki – Panią Kingę.  Każde dziecko samodzielnie ozdabiało naklejkami puszkę tak, aby powstał jeden z bardziej charakterystycznych poznańskich budynków – Okrąglak!  Zabawa, jak zwykle była doskonała!!!!

SZAGÓWKI

27 września – dzisiaj bawiliśmy się w kucharzy.  Pod czujnym okiem Pani Weroniki i Pana Radka (rodziców Ignasia) nauczyliśmy się robić kluski z gotowanych ziemniaków. Aktywnie uczestniczyliśmy we wszystkich etapach „produkcji”, dowiedzieliśmy się, dlaczego te kluski nazywają się „szagówki”, a na koniec zjedliśmy je na obiad. To była świetna zabawa i nauka jednocześnie!!!!

DZIEŃ  PRZEDSZKOLAKA

20 września – dzisiaj obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka.  Było dużo śmiechu i zabawy. Najpierw uczestniczyliśmy w zabawach prowadzonych przez animatorów projektu Przedszkoliada – ćwiczenia z Kangurkiem dostarczyły nam wiele radości.  W drugiej części dnia urządziliśmy w naszej sali kino! Dzięki pomocy pani Pauliny (mamy Samuela) podczas seansu zajadaliśmy pyszny popcorn!  To był bardzo udany dzień!!!

MUZEUM  NARODOWE

19 września wybraliśmy się na pierwszą lekcję muzealną do Muzeum Narodowego.  Dowiedzieliśmy się, jak należy się zachowywać podczas zwiedzania ekspozycji, poznaliśmy różne rodzaje malarstwa (portret, martwa natura, krajobraz), wysłuchaliśmy ciekawostek związanych z powstawaniem niektórych obrazów, a na koniec sami rysowaliśmy obrazy.

Bardzo podobała nam się ta wycieczka, dlatego z pewnością do Muzeum jeszcze się wybierzemy!!!

REJS  PO  WARCIE

12 września wybraliśmy się na pierwszą w tym roku wycieczkę.  Tramwajem szynowym dojechaliśmy do Katedry, a tam, na mini – przystani przesiedliśmy się do Poznańskiego Tramwaju Wodnego.  Statkiem „Widmo” dopłynęliśmy aż do Mostu Przemysła I.  Z perspektywy rzeki, Poznań wygląda zupełnie inaczej – warto to zobaczyć! Polecamy wszystkim!!!!

 

 

 

Godło Orła Białego
Herb miasta Poznań
Samorząd Pomocniczy miasta Poznań